Theater Circle Awards
1:04 am
Tue March 18, 2014

Mustard Seed, Actors' Studio Sweep STL Theater Circle Awards But Many Are Winners

From "All Is Calm," produced by Mustard Seed Theatre
From "All Is Calm," produced by Mustard Seed Theatre
Credit Mustard Seed Theatre

Mustard Seed Theatre Company was the big winner at the second annual St. Louis Theater Circle Awards, held Monday night. But everyone there seemed to find reason to celebrate.

The COCA theater in University City drew a full house for local theater's special event, an evening of hearty applause, warm camaraderie and good-natured ribbing.

Five of Mustard Seed’s six awards were in the musical category for its production of “All Is Calm,” including Outstanding Production, Outstanding Director and Outstanding Ensemble. Sarah Godefroid Cannon won Outstanding Actress in a Musical for Mustard Seed’s “Jane Eyre.” (A full list of winners and nominations is below.)

St. Louis Actors’ Studio walked away with five awards, including four for the comedy “Waiting for Godot,” including Outstanding Production, Outstanding Ensemble, and Outstanding Actor, which went to Terry Meddows.

The Actors’ Studio also won for “King Lear,” with Bobby Milller named as Outstanding Supporting Actor in a Drama. After strolling to the podium, Miller joked about his casual dress, as noted on Twitter.

Miller’s remark was followed by a series of clothing-related commentaries, ending with another of his own.

Including the quick-witted Dorothy Marshall Englis’ win for Outstanding Costume Design in a Musical for “My Fair Lady,” Stages St. Louis won four awards. Two others were also for “My Fair Lady,” including Outstanding Actress in the role played by Pamela Brumley. Zoe Vonder Haar won Outstanding Supporting Actress in a Musical for her role in Stages’ “Always…Patsy Cline.”

The St. Louis Repertory also took away four awards, including Outstanding Supporting Actress in a Drama, which went to Elizabeth Townsend for her role in “Good People.”

Also in the drama category, the Black Rep won two awards for “Whipping Man,” including Outstanding Production and Outstanding Ensemble. The Muny and Shakespeare Festival St. Louis also took home two awards.

The award for Outstanding New Play went to Nancy Bell, for her “Old Hearts Fresh,” written for Shakespeare Festival.

Special awards were given to Em Piro and the St. Lou Fringe Festival, and to Scott Miller for his body of work with New Line Theatre.

The St. Louis Theater Circle Awards debuted last year, replacing the Kevin Kline Awards, which recognized theater in St. Louis for seven years.

The 2013 St. Louis Theater Circle Awards Nominations and Winners
(Winners are bolded, with asterisk)

Outstanding Ensemble in a Comedy
Entertaining Mr. Sloane, HotCity Theatre
Psycho Beach Party, Stray Dog Theatre
The Good Doctor, New Jewish Theatre
Twelfth Night, Shakespeare Festival St. Louis
*Waiting for Godot, St. Louis Actors’ Studio

Outstanding Supporting Actress in a Comedy
Anna Skidis, Psycho Beach Party, Stray Dog Theatre
Betsy Bowman, Pterodactyls, St. Louis Actors’ Studio
*Emily Baker, Boeing Boeing, Dramatic License Productions
Michelle Hand, Maple and Vine, HotCity Theatre
Teresa Doggett, The Good Doctor, New Jewish Theatre

Outstanding Supporting Actor in a Comedy
Aaron Orion Baker, The Good Doctor, New Jewish Theatre
Aaron Orion Baker, Waiting for Godot, St. Louis Actors’ Studio
*Anderson Matthews, Twelfth Night, Shakespeare Festival St. Louis
Whit Reichert, Pterodactyls, St. Louis Actors’ Studio
William Grivna, Entertaining Mr. Sloane, HotCity Theatre

Outstanding Actress in a Comedy
Donna Weinsting, Mrs. Mannerly, Max & Louie Productions
Glynis Bell, Talking Heads, St. Louis Actors’ Studio
*Judi Mann, The Lyons, Max & Louie Productions
Lavonne Byers, Entertaining Mr. Sloane, HotCity Theatre
Rita Gardner, 4000 Miles, The Rep

Outstanding Actor in a Comedy
Ben Watts, Psycho Beach Party, Stray Dog Theatre
David Wassilak, The Good Doctor, New Jewish Theatre
Gary Wayne Barker, Waiting for Godot, St. Louis Actors’ Studio
Joshua Thomas, Twelfth Night, Shakespeare Festival St. Louis
*Terry Meddows, Waiting for Godot, St. Louis Actors’ Studio

Outstanding Director of a Comedy
*Bobby Miller, Waiting for Godot, St. Louis Actors’ Studio
Brad Schwartz, Boeing Boeing, Dramatic License Productions
Justin Been, Psycho Beach Party, Stray Dog Theatre
Rick Dildine, Twelfth Night, Shakespeare Festival St. Louis
Wayne Salomon, The Lyons, Max & Louie Productions

Outstanding Production of a Comedy
As You Like It, St. Louis Shakespeare
Maple and Vine, HotCity Theatre
Psycho Beach Party, Stray Dog Theatre
Twelfth Night, Shakespeare Festival St. Louis
*Waiting for Godot, St. Louis Actors’ Studio

Outstanding Ensemble in a Drama
Fly, The Rep
King Lear, St. Louis Actors’ Studio
Our Town, Insight Theatre Company
The Piano Lesson, The Black Rep
*The Whipping Man, The Black Rep

Outstanding Supporting Actress in a Drama
Donna Weinsting, Jane Eyre, Mustard Seed Theatre
*Elizabeth Townsend, Good People, The Rep
Julia Crump, Time Stands Still, Insight Theatre Company
Magan Wiles, Diary of a Madman, Upstream Theater
Taylor Pietz, Our Town, Insight Theatre Company

Outstanding Supporting Actor in a Drama
Aaron Orion Baker, Good People, The Rep
*Bobby Miller, King Lear, St. Louis Actors’ Studio
Justin Ivan Brown, The Whipping Man, The Black Rep
Robert Mitchell, The Piano Lesson, The Black Rep
Ronald L. Conner, The Whipping Man, The Black Rep

Outstanding Actress in a Drama
Denise Cormier, Good People, The Rep
Nancy Bell, The Goat, or Who Is Sylvia?, St. Louis Actors’ Studio
*Sarah Godefroid Cannon, Jane Eyre, Mustard Seed Theatre
Sarah Nedwek, Venus in Fur, The Rep
Shanara Gabrielle, Hannah Senesh, New Jewish Theatre

Outstanding Actor in a Drama
Chauncy Thomas, Topdog/Underdog, St. Louis Actors’ Studio
*Jerry Vogel, An Iliad, Upstream Theater
John Contini, King Lear, St. Louis Actors’ Studio
Joneal Joplin, Our Town, Insight Theatre Company
Ron Himes, The Whipping Man, The Black Rep

Outstanding Director of a Drama
Elizabeth Helman, Topdog/Underdog, St. Louis Actors’ Studio
Ricardo Khan, Fly, The Rep
Seth Gordon, Venus in Fur, The Rep
*Tom Martin, Our Town, Insight Theatre Company
Wayne Salomon, The Goat, or Who Is Sylvia?, St. Louis Actors’ Studio

Outstanding Production of a Drama
An Iliad, Upstream Theater
Fly, The Rep
Our Town, Insight Theatre Company
*The Whipping Man, The Black Rep
Venus in Fur, The Rep

Outstanding Set Design, Comedy or Drama
*Beowulf Borritt, Fly, The Rep

John Ezell, The Mousetrap, The Rep
Margery and Peter Spack, Freud’s Last Session, The Rep
Paul Shortt, Double Indemnity, The Rep
Tim Case, The Whipping Man, The Black Rep

Outstanding Costume Design, Comedy or Drama
David Kay Mickelsen, Double Indemnity, The Rep
Jennifer “JC” Krajicek, Jane Eyre, Mustard Seed Theatre
Jennifer “JC” Krajicek, Maple and Vine, HotCity Theatre
*Patricia McGourty, Sense and Sensibility, The Rep
Teresa Doggett, King Lear, St. Louis Actors’ Studio

Outstanding Lighting Design, Comedy or Drama
*James Sale, Double Indemnity, The Rep

Mark Wilson, The Whipping Man, The Black Rep
Maureen Berry, The Good Doctor, New Jewish Theatre
Michael Sullivan, Maple and Vine, HotCity Theatre
Rui Rita and Jake DeGroot, Fly, The Rep

Outstanding Sound Design, Comedy or Drama
Ben Marcum, Freud’s Last Session, The Rep
*Ellie Schwetye, The Woman in Black, Slightly Askew Theatre Ensemble
John Gromada, Fly, The Rep
Rusty Wandall, The Mousetrap, The Rep
Rusty Wandall, Venus in Fur, The Rep

Outstanding Set Design in a Musical
David Blake, Little Shop of Horrors, Stray Dog Theatre
James Wolk, Always...Patsy Cline, Stages St. Louis
Margery and Peter Spack, Shlemiel the First, New Jewish Theatre
Michael Schweikardt, Cabaret, The Rep
*Robert Mark Morgan, West Side Story, The Muny

Outstanding Costume Design in a Musical
Alexandra Scibetta Quigley, Little Shop of Horrors, Stray Dog Theatre
Angela Wendt, Cabaret, The Rep
*Dorothy Marshall Englis, My Fair Lady, Stages St. Louis
James Schuette, The Pirates of Penzance, Opera Theatre of St. Louis
Michele Friedman Siler, Shlemiel the First, New Jewish Theatre

Outstanding Lighting Design in a Musical (tie)
John Lasiter, Cabaret, The Rep
*Michael Sullivan, All Is Calm, Mustard Seed Theatre
Nathan W. Scheurer, Les Miserables, The Muny
*Rob Lippert, Night of the Living Dead, New Line Theatre
Sean Savoie, Next to Normal, New Line Theatre

Outstanding Musical Director
Brad Haak, South Pacific, The Muny
Henry Palkes, Shlemiel the First, New Jewish Theatre
James Moore, West Side Story, The Muny
*Joe Schoen, All Is Calm, Mustard Seed Theatre
Lisa Campbell Albert, Always...Patsy Cline, Stages St. Louis

Outstanding Choreographer
Cecil Slaughter, The Wiz, The Black Rep
Chris Bailey, West Side Story, The Muny
*Dana Lewis, My Fair Lady, Stages St. Louis
Jamie Lynn Marble Eros, Little Shop of Horrors, Stray Dog Theatre
Seán Curran, The Pirates of Penzance, Opera Theatre of St. Louis

Outstanding Ensemble in a Musical
*All Is Calm, Mustard Seed Theatre

Cafe Chanson, Upstream Theater
Les Miserables, The Muny
My Fair Lady, Stages St. Louis
West Side Story, The Muny

Outstanding Supporting Actress in a Musical
Johanna Elkana-Hale, Shlemiel the First, New Jewish Theatre
Mary Beth Black, Next to Normal, New Line Theatre
Mary Gordon Murray, Cabaret, The Rep
Natalie Cortez, West Side Story, The Muny
*Zoe Vonder Haar, Always...Patsy Cline, Stages St. Louis

Outstanding Supporting Actor in a Musical
*Antonio Rodriguez, Cafe Chanson, Upstream Theater

Edward Juvier, My Fair Lady, Stages St. Louis
Marshall Jennings, Parade, R-S Theatrics
Rob McClure, Shrek, The Muny
Ryan Foizey, Next to Normal, New Line Theatre

Outstanding Actress in a Musical
Deborah Sharn, Gypsy, Stray Dog Theatre
Jacqueline Petroccia, Always...Patsy Cline, Stages St. Louis
Kimi Short, Next to Normal, New Line Theatre
Laura Michelle Kelly, South Pacific, The Muny
*Pamela Brumley, My Fair Lady, Stages St. Louis

Outstanding Actor in a Musical
Ben Davis, South Pacific, The Muny
*Hugh Panaro, Les Miserables, The Muny
Norm Lewis, Les Miserables, The Muny
Pete Winfrey, Parade, R-S Theatrics
Zachary Allen Farmer, Bukowsical, New Line Theatre

Outstanding Director of A Musical
*Deanna Jent, All Is Calm, Mustard Seed Theatre

Gordon Greenberg, West Side Story, The Muny
Ken Page, Cafe Chanson, Upstream Theater
Richard Jay-Alexander, Les Miserables, The Muny
Scott Miller, Next to Normal, New Line Theatre

Outstanding Production of A Musical
*All Is Calm, Mustard Seed Theatre

Cafe Chanson, Upstream Theater
Les Miserables, The Muny
South Pacific, The Muny
West Side Story, The Muny

Outstanding New Play
Daniel Damiano, Day of the Dog, St. Louis Actors’ Studio
Ken Page, Cafe Chanson, Upstream Theater
Lia Romeo, Connected, HotCity Theatre
Margaret Stamell, Childcare, OnSite Theatre Company
*Nancy Bell, Old Hearts Fresh, Shakespeare Festival St. Louis

Follow Nancy Fowler on Twitter: @NancyFowlerSTL