The Rep, New Jewish and Mustard Seed score big in Kevin Kline nominations | St. Louis Public Radio

The Rep, New Jewish and Mustard Seed score big in Kevin Kline nominations

Jan 31, 2012

This article first appeared in the St. Louis Beacon, Jan. 31, 2012 - Following a great 2011 with the off-Broadway optioning of artistic director Deanna Jent's "Falling," Mustard Seed Theatre also came out a big winner in this year's Kevin Kline Awards nominations. The nominations were announced tonight at an event at Tucci and Fresta Trattoria and Bar in Clayton.

Mustard Seed garnered a total of 10 nominations, three for "Falling" and five for "Godspell." The New Jewish Theatre received the most nominations for a single play, with eight nods for "The Immigrant" and 14 nominations in all. Several plays received seven nominations each, including: Stages St. Louis' "The Secret Garden" and "Victor/Victoria," and the Muny's "Singin' in the Rain."

The Repertory Theatre of St. Louis received the most overall nominations for a total of 31.

Veteran actress Linda Kennedy and actor Gary Wayne Barker were the only actors to be nominated twice in this year's list. Kennedy is up for best supporting actress for both the Black Rep's "Pericles" and Upstream's "Blood Wedding." Baker is up for for his work in "The Immigrant" by New Jewish and "Shadowlands" by Mustard Seed.

This year's awards ceremony is scheduled for Monday April 2 in its usual location at the Loretto-Hilton Center on the Webster University campus.

To see last year's winners: Kevin Kline Award winners and to find what's coming up check out  St. Louis Theater Productions.

Seventh Annual Kevin Kline Awards NomineesOutstanding Production for Young Audiences

"The Giver," Metro Theatre Company & Edison Theatre

"Chanticleer!," The Repertory Theatre of St. Louis/Imaginary Theatre Company

"Trail of Tears," The Repertory Theatre of St. Louis/Imaginary Theatre Company

"Cruel to be Kind?," Shakespeare Festival Education Tour

"Elves and the Shoemaker," The Repertory Theatre of St. Louis/Imaginary Theatre Company

Outstanding New Play or Musical

"Till We Have Faces," Mustard Seed Theatre

"The Montford Point Marine," The Black Rep

"Falling," Mustard Seed Theatre

"The Winners," HotCity Theatre

"Hit-Story," OnSite Theatre

Outstanding Costume Design

Dorothy Marshall Englis, "The Vibrator Play," The Repertory Theatre of St. Louis

Garth Dunbar, "Awake and Sing!," The New Jewish Theatre"

Michele Siler, "The Death of Atahualpa," Upstream Theatre

Brad Muskgrove, "Disney's 101 Dalmations," Stages St. Louis

Teresa Doggett, "The Royal Family," Act Inc.

Dorothy Marshall Englis, "The Secret Garden," Stages St. Louis

Lou Bird, "Victor/Victoria," Stages St. Louis

JC Krajicek, "Palmer Park," St. Louis Actors' Studio

Outstanding Lighting Design

Josh Smith, "The Immigrant," The New Jewish Theatre

Matthew McCarthy, "The Secret Garden," Stages St. Louis

Phil Monat, "Red," The Repertory Theatre of St. Louis

Matthew McCarthy, "Victor/Victoria," Stages St. Louis

Kirk Bookman & Steve O'Shea, "God of Carnage," The Repertory Theatre of St. Louis

Robert M. Wierzel, "The Adventures of Tom Sawyer," The Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Set Design

Scott C. Neale, "Cooking With Elisa," Upstream Theatre

Regina Garcia, "Ruined," The Black Rep

Gianni Downs, "The Vibrator Play," The Repertory Theatre of St. Louis

Scott Neale, "Awake and Sing!," The New Jewish Theatre

Scott Neale, "The Taming of the Shrew," Shakespeare Festival St. Louis

Michael Ganio, "Red," The Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Sound Design

Rusty Wandall, "Macbeth," The Repertory Theatre of St. Louis

Josh Limpert, "The Immigrant," The New Jewish Theatre

Rusty Wandall, "Red," The Repertory Theatre of St. Louis

Rusty Wandall, "Circle Mirror Transformation," The Repertory Theatre of St. Louis

-Daniel Baker & Aaron Meicht, "The Adventures of Tom Sawyer," The Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Ensemble Play

"The Vibrator Play," The Repertory Theatre of St. Louis

"The Real McCoy," The Black Rep

"The Immigrant," The New Jewish Theatre

"Circle Mirror Transformation," The Repertory Theatre of St. Louis

"The Adventures of Tom Sawyer," The Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Supporting Actress in a Play

Linda Kennedy, "Pericles," The Black Rep

Peggy Billo, "The Immigrant," The New Jewish Theatre

Emily Baker, "Just Desserts," St. Louis Actor's Studio

Julie Venegoni, "Savage in Limbo," OnSite Theatre

Linda Kennedy, "Blood Wedding," Upstream Theatre

Hayley Treide, "The Adventures of Tom Sawyer," The Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Supporting Actor in a Play

Bob Harvey, "The Price," Avalon Theatre Company

Chauncy Thomas, "The Real McCoy," The Black Rep

Jason Cannon, "Awake and Sing!," The New Jewish Theatre

Gary Wayne Barker, "The Immigrant," The New Jewish Theatre

Jonathan Foster, "Falling," Mustard Seed Theatre

Outstanding Lead Actress in a Play

Andrea Frye, "Ruined," The Black Rep

Kari Ely, "Sirens," The New Jewish Theatre

Brooke Edwards, "Danny and the Deep Blue Sea," Non-Prophets

Michelle Hand, "Falling," Mustard Seed Theatre

Susan Louise O'Connor, "God of Carnage," The Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Lead Actor in a Play

Gary Barker, "Shadowlands," Mustard Seed Theatre

J. Samuel Davis, "Ruined," The Black Rep

John Pierson, "Closer," St. Louis Actor's Studio

Bobby Miller, "Awake and Sing!," The New Jewish Theatre

Bob Thibaut, "The Immigrant," The New Jewish Theatre

Brian Dykstra, "Red," The Repertory Theatre of St. Louis

Danny McCarthy, "Circle Mirror Transformation," The Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Director of a Play

Andrew Moodie, "The Real McCoy," The Black Rep

Edward Coffield, "The Immigrant," The New Jewish Theatre

Steven Woolf, "Red," The Repertory Theatre of St. Louis

Stuart Carden, "Circle Mirror Transformation," The Repertory Theatre of St. Louis

Jeremy B. Cohen, "The Adventures of Tom Sawyer," The Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Production of a Play

"The Vibrator Play," The Repertory Theatre of St. Louis

"Awake and Sing!," The New Jewish Theatre

"The Immigrant," The New Jewish Theatre

"Red," The Repertory Theatre of St. Louis

"God of Carnage," The Repertory Theatre of St. Louis

"Circle Mirror Transformation," The Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Musical Direction

Michael Sebastian, "Beehive," The Repertory Theatre of St. Louis

Charles Creath, "Black Pearl Sings!," The Black Rep

Lisa Campbell-Albert, "The Secret Garden," Stages St. Louis

Michael Horsley, "Seven Brides for Seven Brothers," The Muny

Joe Schoen, "Godspell," The Mustard Seed Theatre

Outstanding Choreography

Kelli Barclay, "Singin' in the Rain," The Muny

Dana Lewis, "The Secret Garden," Stages St. Louis

Pepper Clyde, "Seven Brides for Seven Brothers," The Muny

Dana Lewis, "Victor/Victoria," Stages St. Louis

Alicia Gbaho, "Black Nativity," The Black Rep

Outstanding Ensemble in a Musical

"Beehive," The Repertory Theatre of St. Louis

"Legally Blonde," The Muny

"Singin' in the Rain," The Muny

"Seven Brides for Seven Brothers," The Muny

"Godspell," The Mustard Seed Theatre

Outstanding Supporting Actress in a Musical

Jessica Vaccaro, "A Chorus Line," Stages St. Louis

Michele Ragusa, "Singin' in the Rain," The Muny

Julia Cardia, "The Secret Garden," Stages St. Louis

Melinda Crown, "Victor/Victoria," Stages St. Louis

Amy Loui, "Godspell," The Mustard Seed Theatre

Outstanding Supporting Actor in a Musical

Curtis Holbrock, "Singin' in the Rain," The Muny

Ken Page, "Little Shop of Horrors," The Muny

Lewis J. Stadlen, "Bye Bye Birdie," The Muny

Steve Judkins, "Victor/Victoria," Stages St. Louis

Outstanding Lead Actress in a Musical

Lisa Estridge, "Beehive," The Repertory Theatre of St. Louis

Debra Walton, "Beehive," The Repertory Theatre of St. Louis

Denise Thimes, "Black Pearl Sings!," The Black Rep

Alexis Kinney, "The Secret Garden," Stages St. Louis

Alli Mauzey, "Little Shop of Horrors," The Muny

Jenny Powers, "Seven Brides for Seven Brothers," The Muny

Outstanding Lead Actor in a Musical

Leigh Wakeford, "Disney's 101 Dalmations," Stages St. Louis

Tony Yazbeck, "Singin' in the Rain," The Muny

James Bleecker, "Thrill Me," Max & Louie Productions

David Schmittou, "Victor/Victoria," Stages St. Louis

Outstanding Director of a Musical

Andrea Frye, "Black Pearl Sings!," The Black Rep

Rick Conant, "Singin' in the Rain," The Muny

John Miller-Stephany, "Little Shop of Horrors," The Muny

Mark Schneider, "Seven Brides for Seven Brothers," The Muny

Deanna Jent, "Godspell," The Mustard Seed Theatre

Outstanding Production of a Musical

"Singin' in the Rain," The Muny

"The Secret Garden," Stages St. Louis

"Seven Brides for Seven Brothers," The Muny

"Victor/Victoria," Stages St. Louis

"Godspell," The Mustard Seed Theatre

Contact Beacon staff writer Nancy Fowler. You can also follow her arts alerts on Twitter: @NFBeaconArts.

Nancy Fowler Beacon arts reporter